.
Ali je delo žene, oziroma otroka samostojnega podjetnika ali lastnika d.o.o. v domačem družinskem podjetju delo na črno – uredite si status kratkotrajnega dela.
Družinska podjetja so običajno projekt, v katerem na tak ali drugačen način sodelujejo vsi družinski člani. Pomagajo lahko pri nekaterih fizičnih opravilih v delavnici samostojnega podjetnika, urejajo spletno stran, pišejo račune in podobno. Gledano s strogimi in brezosebnimi očmi državnih organov, tako delo lahko štejemo kot delo na črno. Vemo pa, da marsikatero podjetje brez take pomoči ne bi preživelo, in ker se tega do neke mere zaveda tudi država, ponuja institut kratkotrajnega dela.
Ker vemo, da država posveča vedno več pozornosti preprečevanju vseh oblik dela na črno, zato predlagamo, da izkoristite možnosti, ki jih na tem področju ponuja zakonodaja in, če imate to možnost, za svojim družinskim članov uredite status kratkotrajnega dela.
Kratkotrajno delo je izjema, ki se ne šteje kot delo ali zaposlovanje na črno in ga je uzakonil Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS 12/2007). V skladu z določili tega zakona lahko zakonec, otroci in starši lastnika oziroma solastnika družbe, ustanovitelja zavoda oziroma samostojnega podjetnika z največ 10 zaposlenimi v primerih izredno povečanega obsega dela pri naštetih delodajalcih opravljajo kratkotrajno delo – neke vrste pomoč, za katero ne prejemajo plačila. Vendar pa je treba opravljanje kratkotrajnega dela pred začetkom dela prijaviti pri krajevno pristojni upravni enoti. Prijava se lahko vloži osebno na pristojni upravni enoti, priporočeno po pošti ali po elektronski poti z uporabo kvalificiranega digitalnega potrdila prijavitelja.
Ta vrsta dela ne šteje za delovno razmerje, kar pomeni, da lahko kratkotrajno delo opravljajo tudi tujci. Če kratkotrajno delo opravlja tujec, delodajalec v prijavo navede le njegov rojstni datum, brez EMŠO.
Delodajalec je dolžan v skladu s 17. členom Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju za osebo, ki bo opravljala kratkotrajno delo, plačati prispevek za poškodbe pri delu in poklicne bolezni. (v času pisanja prispevka je to 4,65 €).
Delodajalec je dolžan voditi evidenco o osebi, ki opravlja kratkotrajno delo, v skladu s 5. členom navodila. Delodajalec je dolžan na svojem sedežu še eno leto po prenehanju opravljanja kratkotrajnega dela hraniti evidenco opravljenega kratkotrajnega dela in vse obrazce, ki jih predpisuje Navodilo za opravljanje kratkotrajnega dela.
Kratkotrajno delo v današnjih kriznih časih lahko pomaga preživeti. Vendar pa se morate vedno zavedati še nečesa – v primeru, da gre vašemu podjetju relativno dobro in dosega dobičke, bodo družinski člani, ki bodo delali zastonj, »krivci« za to, da bodo vaši dobički še večji in s poslovnega stališča nerealni. V takih primerih velja razmisliti, če je zastonjsko kratkotrajno delo resnično »poceni«.