Včasih je veljalo reklo, da se vsak Slovenec v popoldanskem času ukvarja še z neko pridobitno dejavnostjo in si s tem malo izboljšuje socialni položaj. Ker je zaradi preganjanja dela na črno davčna kultura na tem področju nekoliko višja, si posamezniki prizadevajo to svojo dejavnost legalizirati. Najbolj priljubljena in preprosta oblika tega je ustanovitev popoldanskega s.p..
S terminom »popoldanski s.p.« oz. »dopolnilni s.p.« označujemo podjetnika, ki opravlja dopolnilno dejavnost in je zavarovan iz drugega naslova, največkrat je drugje v delovnem razmerju. V popoldanskem s.p. se ustanovitelju ni potrebno zaposliti, kljub temu pa lahko z zelo nizkimi obveznimi stroški opravlja različne dejavnosti. Ta ureditev je še posebej privlačna v primerih, ko se posamezniki odločijo za obdavčitev po sistemu normiranih odhodkov.
Pravni status, pravice in dolžnosti »popoldanskega« s.p. in »polnega« s.p. so enaki. Razlika je le v višini prispevkov in v tem, da pri popoldanskem s.p. ob ustanovitvi ne nastane obveznost, da se ustanovitelj zaposli. Posebna ureditev velja za študente ali upokojence. Po uveljavitvi nove delovno pravne zakonodaje v letu 2013 se mora študent, ki je hkrati samostojni podjetnik, polno zavarovati preko svojega s.p., čeprav bi zanj prispevke lahko plačevali starši. Čeprav ohrani status študenta, izgubi večino pravic, ki jih ta status prinaša (študentski boni, subvencionirani prevozi…). V prehodnem obdobju velja, da morajo študentje svoj status urediti najpozneje do začetka novega šolskega leta 2013/2014. Ugotovimo lahko, da je zato ustanovitev s.p. za študenta v večini primerov postala popolnoma davčno in statusno neprivlačna.
Upokojenci po novi zakonodaji ne morejo več v nobenem primeru uživati polne pokojnine in imeti popoldanski s.p., lahko pa se odrečejo delu pokojnine ( najmanj 50 %) ter so za ta del zavarovani kot s.p. Tisti, ki ste v tem trenutku upokojeni in imate hkrati popoldanski s.p., morate svoj status urediti najpozneje do 1.1.2014.
Ustanovitev popoldanskega s.p. je brezplačna, vendar pa je potrebno po ustanovitvi opraviti izpit iz varstva pri delu, oceno tveganja in zdravniški pregled