Novi Zakon o delovnih razmerjih, ki je bil sprejet v letu 2013 (Ur.l. RS št.21/2013, v nadaljevanju ZDR-1 ) ne prinaša revolucionarnih sprememb oz. novosti glede same predpisane vsebine pogodb o zaposlitvi in v glavnem ohranja dosedanje pogodbene vsebine.
Pogodba o zaposlitvi je pogodba, s katero se sklene delovno razmerje. Vsako delovno razmerje se začne s pogodbo o zaposlitvi, ki mora biti podpisana iz strani obeh pogodbenih strank. To pa je le eden od nujnih pogojev, ki jih mora tovrstna pogodba vsebovati. Pogodba o zaposlitvi se mora po zakonu skleniti v pisni obliki. Delodajalec, ki delavcu ne izroči pogodbe o zaposlitvi v pisni obliki, stori prekršek.
Vendar pa pisna oblika ni pogoj za obstoj in veljavnost pogodbe o zaposlitvi, saj je enako veljavna tudi pogodba, ki se sklene ustno ali kako drugače.
Pogodba o zaposlitvi se praviloma sklepa za nedoločen čas, s polnim delovnim časom (40 ur na teden). Zaradi vedno večje potrebe po fleksibilnosti dela pa so vedno bolj v rabi pogodbe, ki odstopajo od standardne oblike, kot denimo pogodba o zaposlitvi za določen čas.
POZOR! Če v pogodbi o zaposlitvi ni določen čas trajanja, se šteje, da je pogodba sklenjena za nedoločen čas.
Pogodbo o zaposlitvi lahko sklene oseba, ki je dopolnila 15 let. Sklenitev pogodbe z osebo, mlajšo od 15 let, je neveljavna.
Pogodba o zaposlitvi mora vsebovati (31. čen ZDR-1):
- podatke o pogodbenih strankah z navedbo njunega prebivališča oziroma sedeža,
- datum nastopa dela,
- naziv delovnega mesta oziroma vrsto dela, s kratkim opisom dela, ki ga mora opravljati po pogodbi o zaposlitvi in za katero se zahtevajo enaka stopnja in smer izobrazbe in drugi pogoji za opravljanje dela v skladu z 22. členom ZDR-1,
- kraj opravljanja dela; če ni naveden točen kraj velja, da delavec opravlja delo na sedežu delodajalca,
- čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi in določilo o načinu izrabe letnega dopusta, če je pogodba sklenjena za določen čas,
- določilo ali gre za pogodbo o zaposlitvi s polnim ali krajšim delovnim časom,
- določilo o dnevnem ali tedenskem delovnem času in razporeditvi delovnega časa,
- določilo o znesku osnovne plače delavca v EUR, ki mu pripada za opravljanje dela po pogodbi o zaposlitvi, ter o morebitnih drugih plačilih,
- določilo o drugih sestavinah plače delavca, o plačilnem obdobju, plačilnem dnevu in o načinu izplačevanja plače,
- določilo o letnem dopustu oziroma načinu določanja letnega dopusta,
- dolžino odpovednih rokov,
- navedbo kolektivnih pogodb, ki zavezujejo delodajalca, oziroma splošnih aktov delodajalca, ki določajo pogoje dela delavca,
- druge pravice in obveznosti v primerih, ki jih določa zakon.
Pogodbene stranke v pogodbi o zaposlitvi pa se lahko sklicujejo tudi na druge veljavne zakone, kolektivne pogodbe in splošne akte delodajalca glede:
- dnevnega ali tedenskega delovnega časa in razporeditve delovnega časa,
- sestavin plače delavca, plačilnega obdobja, plačilnega dneva in načina izplačevanja plače,
- dolžine letnega dopusta in načina njegovega določanja,
- dolžine odpovednih rokov.
Seveda pa sklenitev pogodbe o zaposlitvi predstavlja le del postopka sklenitve delovnega razmerja. Ob tem pa ne smemo pozabiti tudi na ostale dolžnosti, postopke in pravila. Vse od prijave delovnega mesta, pa vse do izročitve potrdila delavcu o prijavi v obvezno pokojninsko, invalidsko ter zdravstveno zavarovanje najkasneje pred začetkom dela oz. najkasneje na dan začetka dela. Delavcu mora predložiti fotokopijo te prijave.