Nepridobitne organizacije v skladu z Zakonom o davku od dohodkov pravnih oseb ne plačujejo davka, če so ustanovljene za opravljanje nepridobitne dejavnosti in dejansko poslujejo s tem namenom. Ne glede na to pa pridobitne organizacije plačujejo davke iz opravljanja tako imenovane pridobitne dejavnosti. V ta namen je sprejet pravilnik, ki natančno določa, kateri prihodki so pridobitni in kateri nepridobitni, tako da pri razvrščanju prihodkov praviloma ni težav.
Kako pa je z delitvijo odhodkov?
Davek od dohodkov pravnih oseb se namreč plača izključno od v davčnem obračunu ugotovljenega presežka pridobitnih prihodkov nad odhodki. Višino odhodkov, povezanih s pridobitno dejavnostjo, lahko ugotavljamo na dva načina:
• Sorazmerno ugotavljanje višine odhodkov: višina odhodkov, povezanih s pridobitno dejavnostjo se določi v deležu vseh odhodkov, ki je enak deležu prihodkov iz pridobitne dejavnosti v vseh prihodkih.
• Dejansko ugotavljanje višine odhodkov: v tem primeru za vsak posamezen odhodek posebej ugotavljamo, ali je povezan z opravljanjem pridobitne ali nepridobitne dejavnosti. V tem primeru moramo med letom voditi ločeno evidenco za pridobitno in nepridobitno dejavnost.
Kateri od načinov je optimalnejši?
Način ugotavljanja odhodkov z deležem je veliko enostavnejši in bolj pregleden, ter posledično cenejši. V praksi se tudi pogosteje uporablja. Ugotavljanje dejanskih odhodkov se priporoča samo v primeru, ko je nedvomno in relativno enostavno mogoče določiti prihodke, ki so povezani s pridobitno dejavnostjo in so ti odhodki relativno veliki. Da se metoda splača, mora biti v grobem razmerje med pridobitnimi in nepridobitnimi odhodki večje kot razmerje med pridobitnimi in nepridobitnimi prihodki, davčni prihranek pa mora biti večji od stroškov morebitnih dodatnih računovodskih evidenc.
Morda ne nepomembna pa je tudi nedavčna plat metode dejanskih odhodkov – ustanoviteljem s tem sporočate, da s pridobitno dejavnostjo (za katero niste bili ustanovljeni) ustvarjate relativno manj prihodkov kot z nepridobitno! To pa jim morda ne bo najbolj všeč…