Olajšave za vzdrževane družinske člane so ene redkih olajšav, ki jih še lahko uveljavljamo pri obdavčitvi naših prejemkov z dohodnino. Dohodnina je brez dvomov najbolj socialen davek pri nas, saj je progresivna na več nivojih in je praktično edini davek, pri katerem je stopnja obdavčitve odvisna od tega, kako visoke prejemke imamo, koliko imamo vzdrževanih družinskih članov, delno pa tudi od starosti in nekaterih drugih dejavnikov. Potrudimo se torej, da bomo maksimalno izkoristili možnosti optimizacije naše dohodninske obveznosti glede na naš socialni položaj.
Zlato pravilo je, da naj olajšave za vzdrževane družinske člane uveljavlja tisti starš, ki ima višje dohodke. Nujno pri tem je, da uveljavlja vse otroke hkrati, saj so tudi olajšave za otroke »progresivne« in je olajšava za tri otroke hkrati bistveno višja, kot če bi eden od staršev uveljavljal olajšavo za dva otroka, drugi pa za enega.
V kolikor razlike med zaslužki med zakoncema niso velike ali če olajšava za tri otroke skupaj s splošno olajšavo presega vaše obdavčljive dohodke, si lahko olajšavo tudi razdelita, vendar ne na način, da bo eden od vaju uveljavljal dva otroka in drugi enega. Progresivno seštevanje olajšav nas sili, da olajšave za vse otroke uveljavljamo hkrati. Če si jo želita razdeliti, naj eden od staršev (tisti z večjimi dohodki) olajšavo uveljavlja na primer osem mesecev za vse tri otroke hkrati, drugi starš pa štiri mesece prav tako za vse otroke hkrati.
Poglejmo na primeru. V družini so trije otroci, mati ima 2.000 evrov bruto plače, oče pa 1.500 evrov.
Preprost primer in igra s številkami pokažeta, da je za družino najboljše, da si olajšave za vzdrževane člane sicer razdelijo, vendar tako, da ima en starš otroka kot olajšavo 9 mesecev, drugi pa preostale 3. Razlika v konkretnem družinskem proračunu je približno 45 evrov mesečno. Morda se vam ne zdi veliko? Pomnožimo z dvanajst in dobimo 540 evrov, kar pa že lahko zadostuje za lep družinski vikend izlet.
Dejstvo pa je tudi, da večje kot so plače in več kot ima družina otrok, večje so lahko razlike!