PODJEMNA POGODBA
Podjemna pogodba je pogodba civilnega prava in je definirana v obligacijskem zakoniku. S podjemno pogodbo se izvajalec zaveže opraviti določen posel kot sta izdelava ali popravilo stvari, telesno ali umsko delo. Naročnik pa se zavezuje, da bo izvajalcu oziroma prevzemniku posla plačal za opravljeno delo. Podjemna pogodba se običajno sklene za določen čas. Podjemno pogodbo lahko sklene oseba, ki ni v delovnem razmerju pri naročniku ali zaposlena oseba, vendar za dela, ki niso v opisu rednih delovnih nalog.
POGODBA O ZAPOSLITVI
Pogodba o zaposlitvi je urejena v Zakonu o delovnih razmerjih. S pogodbo o zaposlitvi se izvajalec zaveže, da bo praviloma samostojno opravil podrobneje določeno nesamostojno dejavnost, katere obseg je običajno časovno določen. Naročnik pa se zaveže, da bo izvajalcu opravljeno delo plačal. S podpisom pogodbe o zaposlitvi za delodajalca nastanejo še nekatere druge obveznosti, ki jih določajo nekateri drugi predpisi, kot so zakoni in kolektivne pogodbe.
KDAJ PODJEMNA POGODBA IN KDAJ POGODBA O ZAPOSLITVI?
Praviloma se podjemne pogodbe ne sme skleniti, kadar pogodba vsebuje elemente delovnega razmerja, kot so:
Osebno opravljanje dela
Odplačnost pogodbe
Dalj časa trajajoča delovna aktivnost, katere rok za izpolnitev obveznosti iz pogodbe ni značilen element
Vzpostavljena vez podrejenosti med delavcem in delodajalcem
V kolikor delavec opravlja delo po podjemni pogodbi, ki ima vse elemente delovnega razmerja, se domneva, da delovno razmerje obstaja in se obravnava kot prekršek. Delavec pa lahko od delodajalce zahteva, da mu izroči pisno pogdbo o zaposlitvi.
SODNA PRAKSA
Pojavila se je tudi že sodna praksa, ki pravi, da se pogodbe civilnega prava ne sme skleniti, v kolikor so podani elementi delovnega razmerja. Sodna praksa je prinesla še dodatne kriterije za presojo in sicer pravi, da ima pogodba vse elemente delovnega razmerja kadar:
Je delo sistematizirano kot delovno mesto
Se delo opravlja v delovnem času, kot ga določi delodajalec
Je delo kontinuirano
Se po navodilih primerja z ostalimi delovnimi mesti pri delodajalcu
ZAKLJUČEK
Trenutno veljavna zakonodaja v Republiki Sloveniji je bolj naklonjena sklepanju delovnega razmerja na podlagi pogodbe o zaposlitvi.
Pogodba o zaposlitvi je za podjetnika dosti bolj zavezujoča, saj je tovrstno pogodbo dosti težje prekiniti, kakor podjemno pogodbo.
Obstajajo tudi razlike v obdavčitvi, saj se pri podjemni pogodbi plačuje nekaj manj prispevkov za socialno varnost, na drugi strani se plača poseben davek na določene prejemke, ki podjemno pogodbo izjemno podraži. Pri sklenitvi pogodbe o zaposlitvi, pa delavec pridobi vse pravice iz delovnega razmerja in mu pripadajo še drugi prejemki iz delovnega razmerja (prehrana med delom, prevoz na delo in z dela, regres za letni dopust, odpravnina, ….).