V skladu z Zakonom o gospodarskih družbah je samostojni podjetnik fizična oseba, ki na trgu opravlja dejavnost v okviru organiziranega podjetja. Najbolj pogosta pojavna oblika so samostojni podjetniki posamezniki.
Zakonodaja opredeljuje kar nekaj različnih načinov računovodenja in vodenja poslovnih knjig zanje.
• Podjetniki, ki računovodijo po sistemu enostavnega knjigovodstva in sestavljajo računovodske izkaze za male samostojne podjetnike.
• Podjetniki, ki računovodijo po sistemu dvostavnega knjigovodstva in sestavljajo računovodske izkaza za male samostojne podjetnike.
• Drugi zasebniki, ki tudi ugotavljajo davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov ter ne predlagajo AJPES računovodskih izkazov. Za davčni vidik pa so vendarle dolžni voditi poslovne knjige v skladu s SRS 39.
• Mali podjetniki in drugi zasebniki, ki ugotavljajo davčno osnovo na poenostavljen način z upoštevanjem normiranih odhodkov in ne vodijo poslovnih knjig.
• Veliki in srednji samostojni podjetniki posamezniki, za katere veljajo enake zahteve kot za gospodarske družbe in uporabljajo SRS 39 le v tistih določbah, ki se nanašajo na kapital.
• Po 1. 1. 2013: Podjetniki, ki so v sistemu pavšalne obdavčitve in jim ni treba sestavljati računovodskih izkazov.
Podjetnik mora v 8 dneh po vpisu v Poslovni register Slovenije, ki jo opravi na točkah VEM, sporočiti davčnemu uradu, naslednje podatke:
– število in lokacije poslovnih prostorov, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti in pridobivanje prihodkov;
– poslovne enote doma in v tujini;
– kapitalske naložbe doma in v tujini;
– številke računov v tujini;
– povezane osebe;
– osebo, ki vodi poslovne knjige.
Hkrati mora samostojni podjetnik posameznik sebe in morebitne zaposlene prijaviti v sistem socialnega zavarovanja pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije na obrazcu M1/M2.