Dan brezplačnih računovodskih in davčnih nasvetov!
Veseli smo in žalostni hkrati. Veseli, ker smo vas znova lahko povabili na naš dogodek, e-BONUS DAN 2020. In žalostni, ker se letos nismo videli v živo, se objeli in si dali roke.
Kljub temu pa smo predavali v živo, čeprav od daleč – na našem letošnjem, čisto posebnem e-dogodku! Izvedli smo ga v elektronski obliki, v torek, 24.11.2020.
Zaradi večje preglednosti smo posnetke razdelili na več delov, ki si jih lahko ogledate spodaj. Predelali smo spodnje izbrane tematike:
PREGLED INTERVENTNE ZAKONODAJE
DELO V ČASU IZREDNIH RAZMER
KIBERNETSKA VARNOST PRI DELU NA DOMU
DAVČNA IN RAČUNOVODSKA OBRAVNAVA INTERVENTNE ZAKONODAJE
KAJ BO NOVEGA NA PODROČJU DDV V LETU 2021
ZDRAVJE NA DELOVNEM MESTU, KO JE DELO DOMA
DENARNI TOK – KRI ŽIVLJENJA, KI POGANJA PODJETJA
PREDSTAVITEV INŽENIRSKEGA ODDELKA – “Bonus Engineering“
1. del: Pregled interventne zakonodaje
Marija Tomc Muc
2. del: Delo v času izrednih razmer
Snežana Bevc
3. del: Kibernetska varnost pri delu na domu
Primož Marolt (Triglif d.o.o.)
VPRAŠANJE: Kaj če doma uporabljaš službeni računalnik, ki ni prenosni… in delaš z VPN povezavo? Kakšno je tveganje?
ODGOVOR: V okviru predavanja smo se pogovarjali, da priporočamo VPN povezavo samo z računalnikov, ki jih »obvladuje« podjetje. Kaj pomeni obvladuje: to, da podjetje skrbi, da so računalniki primerno posodobljeni (stalno nameščanje varnostnih popravkov), da imajo nameščeno ustrezno programsko opremo (legalno, brez nepotrebnih programov, igric…), da je na njih nameščena programska oprema za zaščito pred virusu, da uporabnik nima pravice nameščanja nove programske opreme (da ni administrator) in podobno. Takšen nadzor s strani podjetja je seveda možen tako na prenosnih kot tudi na stacionarnih računalnikih. Težava je, če taki računalniki daljše obdobje niso neposredno povezani v omrežje podjetja (če VPN povezavo pogosto prekinjate ali če jo vzpostavite poredko). Verjetno boste prenosni računalnik večkrat odnesli v podjetje in se tam priključili na lokalno omrežje podjetja. To je običajno pogoj, da se na službenem računalniku izvedejo vsi vzdrževalni posegi, ki jih vodi podjetje. Nekatera podjetja imajo samodejno izvajanje vzdrževalnih posegov prek VPN celo onemogočeno (razen v primeru da gre za stalno VPN povezavo, t.i. »site-to-site« vpn). Zaradi navedenega je verjetno službeni stacionarni računalnik manj pogosto vzdrževan kot prenosni službeni računalnik. Tveganje je s tem nekoliko večje. Tveganje lahko omejite tako, da se vzdrževalec občasno priključi na vaš računalnik ter izvede potrebne posege. Lahko pa vzdrževalec uredi, da se varnostni popravki operacijskega sistema ter osvežitve protivirusne zaščite posodabljajo neposredno z interneta. V tem primeru bodo tveganja za vas minimalna, ne glede na to, ali uporabljate stacionarni ali prenosni računalnik. Enako predlagamo podjetjem, ki želijo svoje zaposlene povezati preko VPN z njihovih domačih računalnikov: vzdrževalec podjetja naj take računalnike uredi in pripravi na način, da bodo čim bolj podobni službenim (varnostne politike, omejitve nameščanja programske opreme, samodejne posodobitve).
VPRAŠANJE: Sem manjša s.p. kakšen antivirusni program se priporoča, da se permanentno spremlja morebitne viruse, vdore in drugo?
ODGOVOR: Priporočamo, da uporabljate enega od plačljivih programov. Imamo dobre izkušnje z ESET NOD , ki je učinkovit in ne obremenjuje preveč delovanja računalnika. Ustrezen bo tudi katerikoli od drugih razširjenih (npr. Sophos, Kaspersky…). Obstajajo tudi brezplačni (Avast), vendar uporabnika »nadlegujejo« z oglasi, občasno upočasnijo delovanje. Priporočamo, da za elektronsko pošto uporabite katerega od priznanih večjih ponudnikov (Google, Microsoft), kjer je zelo dobro poskrbljeno tudi za zaščito pred virusi in neželeno pošto (SPAM). Če vas skrbi zasebnost, si lahko na TEJ povezavi pogledate alternativne ponudnike, kjer je tudi poskrbljeno za zaščito pred virusi: Alternative Gmailu, ki jim je mar za zasebnost (podcast) Priporočamo tudi, da si ogledate TO spletno mesto , kjer boste lahko prebrali, da so virusi zgolj ena od nadlog, pred katero se moramo varovati. Veliko je na nas uporabnikih.
4. del: Predstavitev Bonus Inženiring
Matic Muc
5. del: Zdravje na delovnem mestu, ko je delovno mesto doma
Polona Štajnar (Športna unija Slovenije)
6. del: PANTHEON Web
Katja Pirnat (Datalab d.o.o.)
7. del: Novosti pri DDV v letu 2020 in 2021
Zlatka Ilešič
8. del: Kaj moramo vedeti o denarnem toku pri komunikaciji z banko
Marija Tomc Muc
e-Bonus dan 2020 – obarvajmo leto z lepimi spomini
e-Bonus dan 2020 – vprašanja in odgovori
Gradiva:
Še enkrat hvala vsem udeležencem!
Bodite dobro in bodite zdravi, telesno in duševno.